Pogórze Dynowskie, czyli cudze chwalicie.

Pogórze Dynowskie, czyli cudze chwalicie.

Dalekosiężne wycieczki są zdecydowanie częściej wybieranym kierunkiem niż te po okolicy. Czasami nawet nie wiemy co dokładnie otacza nasze sąsiedztwo.

Pogórze Dynowskie, to kraina położona w województwie podkarpackim, na południe od Rzeszowa. Pagórkowaty teren z najwyższym szczytem o nazwie Sucha Góra (591 m n.p.m.) rozciąga się pomiędzy Pogórzem Strzyżowskim na wschodzie i Przemyskim na zachodzie, Kotliną Sandomierską na północy i Kotliną Krośnieńsko-Jasielską na południu.

Jego wzgórza przecina kilka szlaków turystycznych, a jednym z nich jest czarny szlak z Czudca na Pasmo Brzeżanki, którym miałam przyjemność wędrować na odcinku Godowa – Połomia. Poniżej moja relacja z wycieczki terenem mało znanym i pomijanym przez turystów, choć urokliwym i wartym uwagi.

Widok z przysiółka Zagórze na dolinę Stobnicy, Pasmo Suchej Góry i Brzeżanki

Szlak przebiega przez dwa niewysokie szczyty: Chełmankę i Kopalinę, która jest na tej trasie najwyższym wzniesieniem. W sumie ten odcinek liczy 10 km i ok. 600 m przewyższenia. Po deszczu trasa bardzo błotnista, szczególnie przy polach w Godowej, gdzie jeżdżą traktory do pól uprawnych. Grzbiet częściowo zalesiony, choć większość trasy przebiega odkrytym terenem, a więc bywa bardzo wietrznie. Stromych podejść nie ma, szlak idealny na niedzielny wypad za miasto z rodziną.

Sam szczyt Kopaliny nie jest nadzwyczaj zachwycający. Przed szczytem, przy wyjściu szlaku z drogi polnej na drogę asfaltową, warto na chwilę zboczyć i skręcić w prawo na łąkę z widokiem jak na pierwszym zdjęciu. Przy pięknej pogodzie widać szczyty Beskidu Niskiego. Fałdy Pogórza pięknie z nimi współgrają, pomimo sporego obniżenia, które je dzieli.

Dalej w kierunku Połomi towarzyszy nam już tylko zejście. Kawałek asfaltem, później polami i lasem do głównej drogi wojewódzkiej i granicy Połomi z Wyżnem.

Cały szlak jest mało wymagający i dobrze oznakowany. Przeszłam go będąc w 4 miesiącu ciąży w ok. 3 godziny, robiąc 1 dłuższą przerwę i kilka krótkich na zdjęcia, picie itp. Mieszkańcy trochę zaskoczeni, że ktoś tędy wędruje, więc nie spodziewałabym się tłumów nawet przy weekendzie. Trasę można również przejechać rowerem, a ilość błota występująca miejscami, może się okazać dodatkową atrakcją. Na pewno jeszcze kiedyś się tam wybiorę, pewnie z małym potomkiem.

Dojazd:

Do Połomi można dojechać bez problemu, ponieważ co chwilę przejeżdżają przez nią busy Marcel do Sanoka i Krosna. Odjeżdżają z Dworca Podmiejskiego w Rzeszowie przy ul. Jana Kasprowicza 6.

Do Godowej można dojechać dzięki firmie Kudlik Transport, która oferuje połączenia na trasie Żyznów-Strzyżów-Rzeszów. Busy jeżdżą co ok. godzinę, również z Dworca Podmiejskiego.