Śladami polskiej natury

Po naszym kraju rozsiane są obszary o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, kulturalnym, edukacyjnym oraz naukowym. Miejsca te stanowią perłę wśród pospolitych krajobrazów i z tego względu są objęte ochroną.
Podstawą do owej ochrony jest ustawa z 2004r. o ochronie przyrody. Otuliny tych miejsc są znaczące dla turystyki, bowiem bliskość natury staje się coraz ważniejszym elementem dla ludzi.
Strategia ochrony jest podzielona na trzy obszary: ochrona ścisła, ochrona czynna i ochrona krajobrazowa.
Ochrona ścisła charakteryzuje się wykluczeniem bezpośredniej ingerencji człowieka w naturalnym ekosystemie, a oddziaływanie pośrednie jest ograniczone do minimum.
Ochrona czynna jest mniej rygorystyczna względem działalności człowieka i dopuszcza angażowanie się w pewne zabiegi, jednak muszą być konieczne dla ochrony przyrody.
Ochrona krajobrazowa polega na zachowaniu cech charakterystycznych dla danego obszaru, dopuszczając wykorzystanie tych walorów w celach gospodarczych, jednakże w określony sposób i miejscach do tego przeznaczonych.
Parki narodowe, bo o nich mowa, tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej. Jest ich 23 i każdy ma do zaoferowania inne walory przyrodnicze i krajobrazowe, a ja jako osoba o małej liczbie przygód, postanowiłam je zobaczyć.
W 2019 roku chcę odwiedzić wszystkie parki narodowe w Polsce. Będziecie mogli śledzić moje doświadczenia w każdym z nich, ponieważ opiszę je w ramach mojego projektu „Śladami polskiej natury”. Plan zakłada krótkie, jednodniowe wycieczki do każdego z wymienionych poniżej parków. Oprócz opisu trasy, którą wybiorę, możecie się spodziewać trochę historii, ciekawostek i praktycznych porad, a co jeszcze, to zobaczymy.
Poniższa lista będzie stanowić swego rodzaju bazę odnośników do poszczególnych wpisów.
- Babiogórski Park Narodowy
- Białowieski Park Narodowy
- Biebrzański Park Narodowy
- Bieszczadzki Park Narodowy
- Park Narodowy „Bory Tucholskie”
- Drawieński Park Narodowy
- Gorczański Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych
- Kampinoski Park Narodowy
- Karkonoski Park Narodowy
- Magurski Park Narodowy
- Narwiański Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy
- Pieniński Park Narodowy
- Poleski Park Narodowy
- Roztoczański Park Narodowy
- Słowiński Park Narodowy
- Świętokrzyski Park Narodowy
- Tatrzański Park Narodowy
- Park Narodowy „Ujście Warty”
- Wielkopolski Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
- Woliński Park Narodowy
Źródło grafiki: ekoportal.gov.pl