Śladami polskiej natury

ekoportal.gov.pl

Po naszym kraju rozsiane są obszary o szczególnym znaczeniu przyrodniczym, kulturalnym, edukacyjnym oraz naukowym. Miejsca te stanowią perłę wśród pospolitych krajobrazów i z tego względu są objęte ochroną.

Podstawą do owej ochrony jest ustawa z 2004r. o ochronie przyrody. Otuliny tych miejsc są znaczące dla turystyki, bowiem bliskość natury staje się coraz ważniejszym elementem dla ludzi.

Strategia ochrony jest podzielona na trzy obszary: ochrona ścisła, ochrona czynna i ochrona krajobrazowa.
Ochrona ścisła charakteryzuje się wykluczeniem bezpośredniej ingerencji człowieka w naturalnym ekosystemie, a oddziaływanie pośrednie jest ograniczone do minimum.
Ochrona czynna jest mniej rygorystyczna względem działalności człowieka i dopuszcza angażowanie się w pewne zabiegi, jednak muszą być konieczne dla ochrony przyrody.
Ochrona krajobrazowa polega na zachowaniu cech charakterystycznych dla danego obszaru, dopuszczając wykorzystanie tych walorów w celach gospodarczych, jednakże w określony sposób i miejscach do tego przeznaczonych.

Parki narodowe, bo o nich mowa, tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej. Jest ich 23 i każdy ma do zaoferowania inne walory przyrodnicze i krajobrazowe, a ja jako osoba o małej liczbie przygód, postanowiłam je zobaczyć.

W 2019 roku chcę odwiedzić wszystkie parki narodowe w Polsce. Będziecie mogli śledzić moje doświadczenia w każdym z nich, ponieważ opiszę je w ramach mojego projektu „Śladami polskiej natury”. Plan zakłada krótkie, jednodniowe wycieczki do każdego z wymienionych poniżej parków. Oprócz opisu trasy, którą wybiorę, możecie się spodziewać trochę historii, ciekawostek i praktycznych porad, a co jeszcze, to zobaczymy.

Poniższa lista będzie stanowić swego rodzaju bazę odnośników do poszczególnych wpisów.

 1. Babiogórski Park Narodowy
 2. Białowieski Park Narodowy
 3. Biebrzański Park Narodowy
 4. Bieszczadzki Park Narodowy
 5. Park Narodowy „Bory Tucholskie”
 6. Drawieński Park Narodowy
 7. Gorczański Park Narodowy
 8. Park Narodowy Gór Stołowych
 9. Kampinoski Park Narodowy
 10. Karkonoski Park Narodowy
 11. Magurski Park Narodowy
 12. Narwiański Park Narodowy
 13. Ojcowski Park Narodowy
 14. Pieniński Park Narodowy
 15. Poleski Park Narodowy
 16. Roztoczański Park Narodowy
 17. Słowiński Park Narodowy
 18. Świętokrzyski Park Narodowy
 19. Tatrzański Park Narodowy
 20. Park Narodowy „Ujście Warty”
 21. Wielkopolski Park Narodowy
 22. Wigierski Park Narodowy
 23. Woliński Park Narodowy

Źródło grafiki: ekoportal.gov.pl